Szczepienia ostatnią deską ratunku

22 stycznia b.r.  wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu, który wygłosił Powiatowy Inspektor Sanitarny – Pan Marek Jarosz. Dowiedzieliśmy się, że dzięki szczepieniom ochronnym możemy uniknąć wielu chorób i komplikacji po przebytych chorobach. Panujący wszechobecnie pogląd, że po zaszczepieniu się przeciw grypie , w momencie zachorowania przebiega ona ostrzej – to mit. Grypa jest niezwykle zakaźną chorobą etiologii wirusowej, której szczyt zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego każdy kontakt z osobą chorą może być potencjalnie niebezpieczny. Co istotne, do zarażenia kolejnych osób może dochodzić nawet do 3 dni przed zauważeniem u siebie pierwszych symptomów choroby.

Od kilku lat, co roku, na rynku pojawia się szczepionka, która stanowi najefektywniejsze zabezpieczenie przed zachorowaniem. Jest ona łatwa w podaniu (wystarcza jedna dawka), wyjątkowo skuteczna (ok. 80% osób chroni przed zachorowaniem, pozostałe obserwują łagodniejszy przebieg choroby) oraz bezpieczna (sporadycznie obserwowane są przejściowe odczyny poszczepienne (stan podgorączkowy, ból w miejscu wkłucia). O zaszczepieniu przeciw grypie powinien pomyśleć każdy.

Seniorzy, ze względu na zmniejszoną odporność funkcji układu immunologicznego są najbardziej podatni na zachorowanie, dlatego szczepienia są dla nich ostatnią deską ratunku.

Po wykładzie zadawano wiele pytań, które nurtowały słuchaczy, a efektem spotkania była chęć kolejnych wykładów nie tylko dla słuchaczy PUTW, ale także dla rodziców mających małe dzieci.

H.Mendelewska

zdjęcia w galerii