We czwartek 8 października o godz. 16:00, w sali kinowo-widowiskowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2015/16.
W uroczystej inauguracji oprócz słuchaczy wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Pasłęka – Wiesław Śniecikowski, starosta Powiatu Elbląskiego – Maciej Romanowski, przewodniczący RM Pasłęka – Edward Skalij, przewodniczący RM Elbląga – Jerzy Wilk, dyrektorzy pasłęckich szkół ponadgimnazjalnych – Katarzyna Panimasz i Marian Matuszczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku – Teresa Brewka, dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury – Izabela Wiśniewska, prezes Towarzystwa Miłośników L.O. – Tomasz Rozenbajgier ksiądz prałat Jan Paszulewicz – opiekun duchowy PUTW, prorektor ds. organizacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu – dr Irena Sorokosz, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych PWZS – dr Ewa Leszczyńska, wykładowcy PUTW oraz przedstawiciele UTW z Malborka, Morąga i Ostródy.
Uroczystość prowadziła wiceprezes PUTW – Karolina Majcher, która serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych, a następnie poprosiła o wystąpienie Prezes Zarządu PUTW – Helenę Mendelewską, która zapoznała zebranych z założeniami programowymi na nowy rok akademicki. W planach zadań Uniwersytetu będą kontynuowane wcześniej rozpoczęte działania takie jak: wykłady i seminaria, wycieczki krajowe i zagraniczne, lektoraty języków obcych, zajęcia komputerowe, gimnastyczne, kulinarne, turystyczne, udział w spektaklach teatralnych, a w nowym roku akademickim dodatkowo rozpoczną się zajęcia zumby „60+” oraz kącik poezji. Stowarzyszenie będzie nadal kontynuować współpracę z instytucjami samorządowymi, szkołami oraz organizacjami pozarządowymi, a także zabiegać o środki finansowe, niezbędne do realizacji zadań statutowych.
Po wystąpieniu Prezes PUTW zespół wokalny „Perełki” kierowany przez koleżankę Kasię Żurkiewicz odśpiewał „Gaudeamus Igitur”, wykonywany wcześniej przez chór „Adoramus” prowadzony przez Panią Marię Korzeniewską.
W dalszej kolejności głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali słuchaczom chęci i zapału w poszerzaniu wiedzy, życzyli dużo zdrowia i zapewniali o chęci dalszej współpracy i pomocy. Dyrektor ZSEiT – Marian Matuszczak zaprosił słuchaczy na obchody 40-lecia istnienia placówki, które odbędą się w czerwcu 2016 roku, a prezes Towarzystwa Miłośników LO – Tomasz Rozenbajgier na uroczystość obchodów Ogólnopolskiego Dnia Seniora, którą w dniu 18 listopada przygotowuje seniorom młodzież licealna.
Po wystąpieniu zaproszonych gości bardzo ciekawy wykład inauguracyjny p.t. „Między komplementem a pochlebstwem” wygłosiła dr Irena Sorokosz, która podczas immatrykulacji wręczyła legitymacje studenckie nowym słuchaczom.
W części artystycznej wystąpiły zespoły z Morąga i Ostródy. Członkowie UTW z Morąga przedstawili program kabaretowy oraz dwa monodramy, natomiast zespół muzyczny UTW z Ostródy zaprezentował piosenki Bułata Okudżawy i wiązankę romansów rosyjskich. W hallu sali widowiskowo-kinowej można było obejrzeć prace autorstwa koleżanki Ireny Łukaszuk i Katarzyny Panimasz, które „malują” przepiękne obrazy haftem krzyżykowym.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni na bardzo smaczną kolację przygotowaną własnoręcznie przez słuchaczki PUTW, piekarnię “Raszczyk” oraz cukiernię “Hildebrandt”, której wspaniały tort uświetnił kulinarną ucztę. Do godziny 20.00 trwały rozmowy i wspólna zabawa, a słuchacze z zaprzyjaźnionych uniwersytetów wyjechali z Pasłęka pełni podziwu za tak wspaniale zorganizowaną uroczystość i serdeczne przyjęcie.
Helena Mendelewska