Zielona Góra – wrzesień 2022r.

Wycieczka, wycieczka i po wycieczce.

W dniach 08-10 września 2022 roku słuchacze i sympatycy PUTW wyjechali na uroczystości winobraniowe do Zielonej Góry.

Tak opisuje wycieczkę kol. Jadzia, a zdjęcia w galerii udostępnił kol. Mirek K. – dziękujemy.

„Po drodze zajechaliśmy go Gniezna, gdzie na Wzgórzu Lecha obejrzeliśmy wnętrze katedry, słynne Drzwi Gnieźnieńskie i Muzeum Archidiecezjalne.

Promem przeprawiliśmy się na znaną wyspę Ostrów Lednicki, a tutaj zobaczyliśmy: ruiny Palatium i Baptysterium. Tak minął pierwszy dzień.

W piątek 09.09.2022 r. zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne(skansen) w Ochli i Park Książęcy w Zatoniu, a w przypałacowej kawiarence wypiliśmy kawę, nabierając sił na zwiedzanie Muzeum Ziemi Lubuskiej.

W godzinach popołudniowych pojechaliśmy na winnicę „Kinga” w Starej Wsi koło Nowej Soli. Tutaj spędziliśmy ok. 2 godziny. Zwiedziliśmy winnicę i wysłuchaliśmy informacji dotyczących uprawy winorośli. Następnie odbyła się degustacja trzech gatunków wina, poczęstunek – talerz z przystawkami własnej produkcji i obiad. Można było zakupić wino i inne wyroby tej winnicy. Humory wszystkim dopisywały.

W drodze powrotnej była miła niespodzianka. Pojechaliśmy do Swiebodzina i obejrzeliśmy słynny pomnik Chrystusa w koronie Króla Wszechświata (36m). Wrażenie niesamowite.

Tak zakończył się dzień drugi.

Trzeci dzień to spacer z przewodnikiem po mieście ( palmiarnia, park winny, zielonogórski deptak, stary rynek, ratusz i inne zabytki i osobliwości miasta.

Na ulicach dużo straganów i ludzi, trudno przejść. Wokół Ratusza prezentowało się miasteczko winiarskie, gdzie można było zapoznać się z tradycjami winiarskimi, degustować lokalne wina i dokonać zakupów win z lokalnych winnic.

No i oczywiście gwóźdź programu i wycieczki – korowód winobraniowy z ważnymi postaciami historycznymi i nie tylko.

Nad wszystkim czuwał Bachus bóg wina i radości.

Tak jak Wrocław słynie z dużej ilości krasnali, tak w Zielona Góra z Bachusików, różnej wielkości i o różnej nazwie.

Wycieczka była udana, pogoda i humory dopisywały, co pozwoliło na zrealizowanie programu.

Do zobaczenia na następnej wycieczce – wiosną.”

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW URZĘDU GMINY