Wykład- „Tajemnice pamięci”

W dniu 14 marca 2024 roku odbył się wykład Pań Ireny Sorokosz i Joanny Nowak – wykładowczyń z Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Pani Prezes tradycyjnie powitała wszystkich bardzo serdecznie, oddając głos Pani Irenie Sorokosz. „Tajemnice dobrej pamięci” to temat wykładu.

Bez pamięci ludzie żyliby w niekończącym się „teraz”, nie wiedząc, skąd przychodzą ani dokąd zmierzają, bez zdolności do myślenia o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Nasza pamięć koduje-przechowuje-przypomina, i dopiero przekazanie informacji do pamięci długotrwałej umożliwia nam przechowanie ich przez dni, a nawet lata. Jest to możliwe dzięki powtarzaniu się konkretnej informacji, emocjom, które im towarzyszą czy też nowym skojarzeniom, które pomagają tej informacji utrwalić się.

Ważne jest zapominanie. Gdybyśmy pamiętali wszystko, tak samo intensywnie, wtedy nasze funkcjonowanie w świecie byłoby mocno utrudnione. Nasze czasy reakcji byłby wydłużone. Z natłoku myśli, nie wiedzielibyśmy którą informację wybrać, która jest właściwa. Stąd pamiętamy to co najistotniejsze

Czasem może zdarzyć się tak, iż ślad pamięciowy istnieje, ale trudno nam go wydobyć. Związane jest to ze zjawiskiem tzw. końca języka – wtedy, gdy mamy wrażenie, że coś jest nam znajome, ale nie możemy sobie tego przypomnieć. Wystarczy wtedy mała wskazówka, aby móc wydobyć z pamięci to co w danym momencie było niedostępne.

Po wykładzie Pani Joanna Nowak przeprowadziła ćwiczenia z cyklu Akademia pamięci. W grupach rozwiązywane były zadania na pamięć i kojarzenie.