15 marca 2016 r. (godz. 17.00) Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na spektakl „Wznowienie”, który zaprezentują aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Agnieszka Pawlak i Wiesława Szymańska. Słowo wstępne: Elżbieta Lenkiewicz.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Bohaterkami sztuki są dwie aktorki: Joanna, aktorka teatru lalek i Krystyna, artystka dramatyczna. Pierwsza kocha swój zawód i pracuje dla dzieci w poczuciu misji. Druga jest sfrustrowana, praca nie przyniosła jej sławy, sukcesu ani pieniędzy. Spotkanie obu pań ma charakter wyłącznie zawodowy – Krystyna ma zastąpić poważnie chorą koleżankę Joanny i wystąpić na festiwalu przedstawień lalkowych w bajce ich wspólnego, nieżyjącego kolegi pt.„O Krówce Białogłówce i Zmęczonym Czarodzieju Pantareju”.
Odbywa się pierwsza próba – dla Krystyny swoiste wyzwanie, czyli praca z lalką, a w podtekście dyshonor – wszak jest artystką dramatyczną. Obie aktorki „zmagając” się z rolami, prowadzą osobiste rozmowy kłócąc się, pijąc przy tym alkohol i przy okazji odkrywając tajemnice,
które wydobędą na powierzchnię ich osobiste, skrzętnie przed otoczeniem ukrywane dramaty.
Komediodramat Macieja Wojtyszki dziejący się za kulisami teatru swoją prapremierę miał przed laty w Starym Teatrze w Krakowie i do dziś nic nie stracił na aktualności.
Wojtyszko celnie i „z pazurem” sportretował środowisko, które zna i czuje bardzo dobrze.
Jest nie tylko pisarzem, scenarzystą i autorem komiksów, ale przede wszystkim reżyserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, autorem sztuk ”Bułhakow”, „Semiramida”,
„Żelazna konstrukcja”, scenicznych adaptacji powieści, wykładowcą w Akademii Teatralnej.
W Teatrze Jaracza w Olsztynie, w 2006 roku Krzysztof Rościszewski wyreżyserował dramat Macieja Wojtyszki „Bułhakow”.
