GRUDZIĄDZ – wycieczka

W dniu 03.07.2024 roku odbyła się jednodniowa wycieczka słuchaczy PUTW do Grudziądza.

Wyruszyliśmy w dobrych nastrojach i przy sprzyjających warunkach pogodowych. Po dotarciu na miejsce do Cytadeli, tzw. „miasta w mieście” to był pierwszy punkt programu wycieczki, uczestników czekała niespodzianka, naszym przewodnikiem okazał się pasłęczanin Grzegorz Machaj, a prywatnie brak naszej koleżanki Ani Karamon.

Zwiedzanie Cytadeli dla wielu było nie lada wyzwaniem, różnice poziomów, spacer podziemiami, wspinanie się na tarasy widokowe. Ale warto było. Wiedza i empatia Pana Grzegorza rekompensowała wszelkie niedogodności.

Następnie spacer po Grudziądzu- nad Wisłą – zespół spichlerzy- zbudowanych w XIV wieku, a obecnie mają tytuł Pomnika Historii. Na najwyższym wzniesieniu Grudziądza znajduje się Wieża Klimek z której najbardziej wytrwali wycieczkowicze mogli podziwiać wspaniałą panoramę miasta i dolinę Wisły.

Rynek Grudziądzki to skupisko pięknych kamieniczek, z Pomnikiem Żołnierza Polskiego i ławeczką na której „przysiadł” Mikołaj Kopernik, jak również wieloma punktami gastronomicznymi. Nie opodal znajduje się plac Miłośników Astronomii z pomnikiem M. Kopernika i ciekawym muralem przedstawiającym astronoma.

Bardzo ciekawym punktem okazał się najstarszy kościół w Grudziądzu – PW.ŚW. Mikołaja z ciekawymi zabytkami sakralnymi.

Po dość długim wspólnym zwiedzaniu zakamarków Grudziądza, był czas na wspólny obiad, pożegnanie Pana Grzegorza i samodzielne spacery.

Uczestnicy zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do Pasłęka.