Czy potrafimy powiedzieć „nie”

18 marca b.r. w Zespole Szkół wysłuchaliśmy wykładu mgr Haliny Juran  na temat komunikacji interpersonalnej i asertywności.

Komunikowanie się – to wymiana informacji, w której aktywnie uczestniczą nadawca i odbiorca. Komunikowanie się może być werbalne, kiedy posługujemy się słowem i niewerbalne przy pomocy gestów i mowy ciała. Skuteczna komunikacja zachodzi wtedy, gdy unikamy osądzania, uciekania od cudzych problemów i decydowania za innych.

Rozmowa pozwala wyrazić swoje myśli, przekonania, uczucia i podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami. W czasie rozmowy nawiązujemy więzi społeczne, wymieniamy z innymi posiadane informacje i uzgadniamy poglądy. Ponad połowę informacji uzyskiwanych w trakcie rozmowy uzyskujemy w przekazie niewerbalnym.

Asertywność jest umiejętnością wyrażania swoich uczuć w jasny sposób, bronienie swoich praw nie czując przy tym dyskomfortu jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi. Nauka asertywności w dużej mierze polega na ustaleniu wyraźnych, osobistych granic i granic, których nie wolno przekroczyć ludziom z którymi się komunikujemy na codzień. Asertywność  jest umiejętnością nabytą i powinniśmy ją rozwijać, co pozwoli nam wzmocnić poczucie własnej wartości. Korzyści z bycia asertywnym to poczucie własnej wartości, poczucie własnej mocy i siły, wzrost pewności siebie,

unikanie konfliktów, dobre, poprawne stosunki z innymi oraz poczucie satysfakcji i zadowolenia z siebie i szacunek innych.

Na zakończenie wykładu otrzymaliśmy test, który pomógł nam sprawdzić w jakim stopniu jesteśmy asertywni.

H.Mendelewska

herb-e1447359415684Zadanie współfinansowane ze środków uzyskanych w ramach realizacji Zadania Publicznego zleconego przez Burmistrza Pasłęka.

 

Zdjęcia w galerii